logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

X Festiwal Rosołu za nami …

by admin

W dniu 1.08.2021r. w niedzielne popołudnie w małopolskim Gdowie odbył się X Festiwal Rosołu organizowany od 10 lat przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” w skład którego wchodzi m.in. gmina Nowy Wiśnicz.  Impreza odbywa się na pamiątkę wydarzenia z 1682 r., kiedy to kuchmistrz na zamku w Wiśniczu, sekretarz królewski, podstoli żytomierski Stanisław Czerniecki napisał pierwszą polską książkę kucharską „Compendium ferculorum albo zebranie potraw” w której pierwszą pozycję zajmował Rosół po raz pierwszy nazwany wprost jako „polski”. Powyższe dzieło traktuje o rosole jako o potrawie, a nie zupie przedstawiając aż 16 sposobów jego przygotowania. W tym roku w Gdowie na Zarabiu w szranki konkursu stanęło 11 drużyn z obszaru dwóch partnerskich LGD impreza stanowiła bowiem element projektu współpracy pomiędzy LGD „Dolina Raby”, a LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska” pn. „Skarby Beskidzkiej Miedzy”. Dodatkowo partnerem imprezy była Gmina Gdów oraz Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.

Imprezę otworzyli Wójt Gminy Gdów Pan Zbigniew Wojas, Prezes Zarządu LGD „Dolina Raby” Pan Jan Marcinek oraz Mariusz Szwed – gość specjalny Festiwalu Rosołu i Przewodniczący Jury.

Na wydarzeniu zaszczycili swoją obecnością Poseł na Sejm RP Pan Władysław Kosiniak – Kamysz, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich UMWM Pan Roman Wcisło, Wicestarosta Bocheński Pan Ryszard Drożdżak, Wiceburmistrz Nowego Wiśnicza Pani Regina Wielgus, Członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego Pan Jerzy Błoniarz, Wójt Gminy Żegocina Pan Wojciech Wrona i oczywiście gospodarz miejsca i współgospodarz imprezy Pan Zbigniew Wojas – Wójt Gminy Gdów.

Rosoły oceniało profesjonalne Jury składające się m.in. z kucharzy ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników tj. Łukasza Grabowskiego i Rafała Lemiowskiego, a Przewodniczącym Jury został Pan Mariusz Szwed – zwycięzca 3 edycji programu MasterChef. W skład Jury weszli również: Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak – Kamysz, Katarzyna Maśnica – przedstawiciel partnerskiego LGD, Marek Palej – Wiceprezes Zarządu LGD „Dolina Raby”. W pierwszej kolejności Jury oceniło wystrój stanowisk konkursowych, a następnie drużyny prezentowały jurorom do degustacji przygotowane rosoły.

W między czasie LGD „Dolina Raby” zapewniła uczestnikom imprezy inne atrakcje, jak pokaz kulinarny wykonania hiszpańskiej Paelli na wielkiej patelni. Pokaz poprowadził Pan Mariusz Szwed, który opowiadał także ciekawostki o rosole w wersji hiszpańskiej. Wydarzenie to zostało okraszone hiszpańską muzyką w wykonaniu krakowskiego zespołu Que Passa. Podczas imprezy można było również bezpłatnie degustować rosołu jagnięcego z pierożkami z jagnięciną i miętą przygotowanego przez kucharzy z terenu limanowskiego LGD jak również innych potraw i produktów lokalnych serwowanych przez drużyny konkursowe. Na stosiku LGD „Dolina Raby” oraz LGD „Przyjazna Ziemia Limonowska” można było zapoznać się z publikacjami turystycznymi promującymi zasoby Beskidu Wyspowego jak również promującymi program LEADER i zrealizowane dotychczas projekty na obszarze partnerów projektu.

Jury konkursu miało trudne zadanie, gdyż drużyny przygotowały się znakomicie zarówno pod względem wystroju stoisk i kucharzy jak również jakości przygotowanych rosołów. Ostatecznie po długich naradach trwających prawie 2 godz. rozstrzygnięto konkurs.

  • Pierwsze miejsce oraz nagrodę Grand Prix X Festiwalu Rosołu zdobyło Stowarzyszenie „Klub Seniora” Żegocina – nagroda o wartości 1200 zł.
  • Drugie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Niegowici – nagroda o wartości 1000 zł.
  • Trzecie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Tarnawa – nagroda o wartości 800 zł.

Pozostałe drużyny otrzymały wyróżnienie i nagrodę za udział w festiwalu każde o wartości 500 zł, a były to następujące drużyny: KGW Łukowica, KGW Krakuszowice, KGW Grabie,  Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych – Trzciana, KGW „Śwarne Leszczynianki”, KGW Kopaliny-Nowy Wiśnicz, KGW Królówka, KGW Łąkta Górna.

Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!

Członkom Jury dziękujemy za nieodpłatny udział w pracach jury konkursu i pracę, którą od 10 lat wkładają w promocję potrawy tradycyjnych i historii związanej ze Stanisławem Czernieckim oraz pierwszą polską książką kucharską.

Mamy nadzieję, że tegoroczna impreza w sposób efektywny przyczyniła się do kultywowania, propagowanie i pogłębiania wiedzy na temat rosołu, jako polskiej potrawy tradycyjnej, wypromowania potraw regionalnych i produktów lokalnych, promocji obszaru działania LGD „Dolina Raby” oraz LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”, ochrony kulinarnego dziedzictwa i receptury Stanisława Czernieckiego opisanej w „Compendium Ferculorum”, porównania tradycji gotowania rosołu na obszarze LGD „Dolina Raby” oraz LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”, połączenia kulinarnej rywalizacji z zabawą, budowy więzi wewnątrz społeczności lokalnych oraz promocji inicjatyw lokalnych.

Do zobaczenia za rok!

Zarząd Stowarzyszenia LGD „Dolina Raby” i LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”

Zdjęcia: Biuro LGD „Dolina Raby”

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Materiał opracowany przez Stowarzyszenie LGD „Dolina Raby”. Operacja współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy