Nowa perspektywa finansowa wdrażania podejścia LEADER, a dokładniej instrumentu Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność będzie bogata w nowe pojęcia takie jak: „Smart Villages”, spółdzielnie energetyczne, wioski bioenergetyczne, gospodarstwa opiekuńcze, zagrody edukacyjne, zielona gospodarka, krótkie łańcuchy żywnościowe. Postaramy się Państwu w skrócie przybliżać te tematy w kontekście budowania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR). Wszystkie w/w pojęcia mogą być składową koncepcji Inteligentnych Wiosek tzw. „Smart Villages”.
Parlament Europejski uruchomił Działanie UE na rzecz inteligentnych wiosek wiosną 2016 r. przy wsparciu trzech dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej (DG) – DG AGRI (ds. rolnictwa i rozwoju wsi), DG REGIO (ds. polityki regionalnej i miejskiej) i DG MOVE (ds. mobilności i transportu). Od tego czasu idea ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony instytucji unijnych, rządów krajowych i regionalnych oraz interesariuszy z obszarów wiejskich na wszystkich poziomach.
Zgodnie z Planem działania UE inteligentne wioski, to
“obszary i społeczności wiejskie, które wykorzystują swoje obecne silne punkty i atuty oraz pojawiające się szanse”, w których „tradycyjne oraz nowe sieci i usługi są udoskonalane za pomocą technologii cyfrowych, telekomunikacyjnych, innowacji oraz lepszego wykorzystania wiedzy”.
W koncepcji inteligentnych wiosek chodzi przede wszystkim o to, jak społeczności wiejskie same mogą jak najlepiej wykorzystać zarówno technologię, jak i innowacje społeczne, by zareagować na istniejące i pojawiające się nowe wyzwania. W tym kontekście koncepcja inteligentnych wiosek ponownie kieruje uwagę na potrzeby i potencjał obszarów wiejskich, które są często pomijane w porównaniu do miast i są narażone na pozostawanie w tyle w czasach, gdy społeczeństwo zmierza w kierunku nowej, innej przyszłości. Podkreśla również potrzebę większej koncentracji na upodmiotowieniu społeczności na szczeblu lokalnym, jeżeli obszary wiejskie mają przetrwać i prosperować w nadchodzących dziesięcioleciach.
W związku z rozpoczęciem procesu budowania nowej LSR na lata 2023-2027 zachęcamy Państwa do zgłębienia tematu, gdyż obszar wdrażania koncepcji Smart Villages może być jedną ze składowych nowej strategii rozwoju obszaru LGD „Dolina Raby” jeżeli zyska akceptację społeczności lokalnej.
Krótki film instruktażowy nt. „Smart Villages”:
Więcej informacji i przykłady inteligentnych wsi w UE można znaleźć w dokumencie „Koncepcje Smart Villages”
Informacja: Patryk Paszkot