I.
Do dnia 22 stycznia 2016 r. trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach RPO Województwa Małopolskiego na poddziałanie 1.2.3 „Bony na innowacje”.
Wnioski mogą składać MŚP zarejestrowane na terytorium RP oraz prowadzące działalność na terenie województwa małopolskiego, co znajduje potwierdzenie w dokumentach rejestrowych.
W ramach Poddziałania 1.2.3 RPO WM można realizować następujący typ projektu:
• mały bon na innowacje – do 50 000 PLN wydatków kwalifikowanych
• duży bon na innowacje – do 100 000 PLN wydatków kwalifikowanych
Wsparcie w ramach bonu na innowacje może zostać przeznaczone wyłącznie na zakup:
• usług badawczo-rozwojowych związanych z opracowywaniem, rozwojem lub praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu, usługi, bądź zmian procesowych,
• usług w zakresie wzornictwa,
• usług ochrony własności intelektualnej w związku z przygotowaniem zgłoszenia patentowego lub zgłoszeniem patentowym.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, ul. Jasnogórska 11, 31-358 Kraków, pod nr tel. (12) 376 91 91 oraz drogą elektroniczną – e-mail: info@mcp.malopolska.pl.
II.
Do 20 stycznia 2016 r. trwa nabór wniosków w ramach poddziałania 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne” Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój”.
Kredyt na innowacje technologiczne” to instrument wsparcia finansowego mający na celu podniesienie innowacyjności i konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez umożliwienie im wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem własnych prac B+R lub wynikiem prac B+R nabywanych przez przedsiębiorców w ramach projektu.
Wsparcie finansowe przeznaczone jest na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie nowej technologii lub wdrożenie własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towarów, procesów lub usług.
Technologia będąca przedmiotem wdrożenia musi mieć postać prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych, lub wyników badań przemysłowych, lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Wsparcie dla przedsiębiorcy stanowi premia technologiczna stanowiąca spłatę części kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej.
Maksymalna wysokość premii technologicznej to 6 mln zł.
Środki własne przedsiębiorcy muszą stanowić co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu technologicznego.
W przypadku wydatków ponoszonych na wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii
w ramach inwestycji technologicznej, intensywność pomocy każdorazowo nie przekracza 50 % kosztów (bez względu na status przedsiębiorstwa oraz lokalizację inwestycji).
Premia technologiczna jest wypłacana w transzach (płatności pośrednie) w trakcie realizacji inwestycji oraz po zakończeniu realizacji projektu (płatność końcowa).
Pytania dotyczące aplikowania o środki w konkursie można kierować na adres poczty elektronicznej w Banku Gospodarstwa Krajowego: fkt@bgk.pl lub telefonicznie pod numerem (22) 522 95 05.