Szanowni Państwo, Członkowie i Partnerzy LGD „Dolina Raby” informujemy, że poszukujemy firm budowlanych i spożywczych (producenci żywności) chętnych do współpracy w ramach dwóch inicjatyw klastrowych:
– Klaster budowlany
– Klaster spożywczy
Klastry dają możliwość współpracy pomiędzy firmami z naszego obszaru oraz współpracy z instytucjami naukowymi za pośrednictwem LGD „Dolina Raby”. W ramach klastrów będziemy też informować o możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na wprowadzanie innowacji w tych firmach.
Szczególnie zależy nam na kontaktach do firm budowlanych działający (mających siedzibę lub oddział, filię) na obszarze LGD „Dolina Raby”. Jeżeli ktoś z Państwa sam jest zainteresowany lub posiada informację o potencjalnych firmach, które mogą wziąć udział w naszych inicjatywach prosimy o przekazanie nr telefonu i adresu e-mail wraz z nazwą firmy lub kontaktem do właściciela na adres e-mail: biuro@dolinaraby.pl
Branże z potencjałem rozwojowym (branże mające kluczowe znaczenie dla rozwoju obszaru).
W trakcie prac zdecydowano o podjęciu inicjatyw klastrowych w zakresie dwóch branż z potencjałem rozwojowym (których jest w regionie więcej w stosunku do innych w strukturze firm w kraju): budowlanej i spożywczej. Klastry, dzięki geograficznej koncentracji firm jednej branży lub pokrewnych w jednym miejscu i ich współpracy ze środowiskiem nauki, mogą lepiej konkurować na rynku poprzez wspólne i komplementarne działania czy też podejmować działania innowacyjne. Spotkania konsultacyjne z przedsiębiorstwami wskazały na brak ich współpracy z instytucjami naukowymi, brak działań związanych z wdrażaniem nowych technologii i innowacji oraz wiedzy nt. możliwości wsparcia w tym zakresie. Klastry, w których partnerami przedsiębiorstw będą ośrodki naukowe i szkoleniowe, pozwoli ten brak innowacyjności firm poprawić. Najbardziej znanym klastrem na świecie jest „Krzemowa Dolina” – skupisko firm komputerowych i informatycznych. Ale też klaster stanowi większe ryzyko dla lokalnej społeczności. Duża koncentracja jednej branży i nieproporcjonalny udział poszczególnych działów w pojedynczych sekcjach gospodarki, może stanowić zagrożenie, chociażby w przypadku potencjalnych spadków koniunktury. Upadek branży w klastrze wywołuje nieporównywalnie większy skutek niż w gospodarce bardziej zdywersyfikowanej. Jedną z metod obniżenia ryzyka jest innowacyjność i transfer technologii, mająca na celu wyprzedzanie konkurencji. Szansą dla rozwoju klastrów są środki unijne, które w dużej mierze przeznaczono w okresie programowania 2014-2020, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, na rozwój innowacji i nowych technologii. Wynika to z faktu, że pierwszym celem Strategii 2020 jest „rozwój inteligentny: rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji”.
Źródło: LSR Dolina Raby