W dniach 29-30 czerwca 2018 r. w hotelu „Nowa Bochnia” w Bochni odbyła się XI Europa Cafe połączona ze spotkaniem informacyjnym o projekcie „Transnational Education in LEADER implementation” (TELI2) w ramach Programu Erasmus+. Imprezą towarzyszącą był VIII Festiwal Rosołu.
Europa Cafe to organizowane od ponad 5 lat, dwukrotnie w ciągu roku spotkania organizacji pozarządowych zainteresowanych sprawami związanymi z Unią Europejską. Na spotkaniu w Bochni dyskutowano o propozycji nowego instrumentu finansowego dla NGO dot. wartości europejskich, którą przedstawiła Monika Łagodzińska poznańskiej Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA. W połączeniu internetowym wystąpił Jan Lichota. Rozmawiano o wizytach studialnych organizacji pozarządowych do instytucji UE w Brukseli oraz działaniach miasta Bruksela na rzecz wspierania organizacji pozarządowych i ich udziale w organizacji spotkań, eventów, konferencji w Brukseli. Dyskutowano również o wyzwaniach współczesnej edukacji w krajach UE związanymi z potrzebą innowacji (prowadząca Magdalena Szczudło z FRDL MISTiA). Uczestnicy spotkania zapoznali się też z doświadczeniami Fundacji Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku!” z Warszawy (Agata Czajka i Ilona Ambrożkiewicz) w zakresie zatrudnienia wspomaganego osób z niepełnosprawnościami oraz Koalicji Sztuka Uczenia (Piotr Czekała, Stowarzyszenie Łejery z Poznania) o potrzebach i inicjatywach zmian w edukacji szkolnej.
Projekt TELI2 ma na celu wypracowanie modelu szkolenia na poziomie akademickim dla osób zarządzających lub pracujących w Lokalnych Grupach Działania (LGD). Jego kluczową częścią jest kurs, realizowany poprzez szkolenia e-learningowe i trzy pięciodniowe sesje szkoleniowe w różnych krajach, których częścią są wizyty studialne projektów zrealizowanych w ramach podejścia LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).
Liderem projektu jest wyższa uczelnia Limerick Institute of Technology z Irlandii. Partnerami są: druga wyższa uczelnia ze Słowenii – Uniwersytet z Lubljany oraz osiem LGD – po dwa z Chorwacji i Portugalii oraz po jednym z Irlandii, Słowenii, Polski i Rumunii. Partnerem z Polski jest LGD „Dolina Raby” z siedzibą w Chrostowej (powiat bocheński). Projekt przedstawili Krzysztof Kwatera, Prezes LGD Dolina Raby i Renata Bukowska, Prezes LGD Gościniec 4 Żywiołów, uczestnicy pilotażowego kursu. Więcej informacji o projekcie: http://teli2.eu/pl/home_pol/.
Podczas spotkania dyskutowano też o stanie realizacji i przyszłości podejścia LEADER/RLKS w Polsce i w Europie. M.in. uwagami o realizacji RLKS w Czechach podzielił się Jiři Krist, Przewodniczący sieci czeskich LGD.
Więcej informacji:
Krzysztof Kwatera, Prezes Zarządu LGD Dolina Raby
tel. 600 856 375
e- mail: kwatera@onet.pl
Wpisał: Patryk Paszkot
Tekst: Krzysztof Kwatera
Zdjęcia: Paulina Pustułka