Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania poswatało z końcem 2008 roku. Inicjatorem poswatania stowarzyszenia były władze samorządowe gminy Gdów. LGD skupia przedstawicieli 3 sektorów tj. publicznego, gospodarczego i społecznego z terenu 6 gmin członkowskich tj. Biskupice, Gdów, Łapanów, Trzciana, Nowy Wiśnicz, Żegocina. Od końca roku 2009 działa biuro Stowarzyszenia, które organizuje pracę partnerstwa.
LGD „Dolina Raby” jest jedną z 32 takich organizacji w województwie małopolskim i jedną z 335 w całej Polsce wybranych do realizacji swoich Lokalnych Strategii Rozwoju. Lokalna Grupa Działania działa w ramach działania M19 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – Wsparcie dla rozwoju lokalnego ramach inicjatywy Leader. LEADER to rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS), wspierany ze środków EFRROW. Jest nadzorowana przez Marszałka Województwa Małopolskiego, a instytucją zarządzającą programem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Budżet Lokalnej Grupy Działania przeznaczony jest na wspieranie i stymulowanie rozwoju obszarów wiejskich, a także na szkolenia, nabywanie umiejętności i aktywizację lokalnej społeczności.
Status prawny: stowarzyszenie „specjalne” działa w oparciu o zapisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo
o stowarzyszeniach (Dz.U.z 2015, poz. 1393 z póź.zm.), ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz.U. z 2013 r. poz.173 z późn. Zm.), ustawy z dnia 20 lutego 2015r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2015 r., poz. 349), ustawy z dnia 20 lutego 2015r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (Dz. U. 2015r., poz.378). Data wpisu w KRS: 22 października 2008 r. Numer KRS: 0000316230
W ramach LSR na lata 2014 – 2020, przy wsparciu środków z Działania M19 PROW osiągane będą następujące cele:
Cel ogólny 1: Zachowanie lokalnych zasobów przyrodniczych i kulturowych oraz poprawa jakości życia.
Cele szczegółowe:
- Ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu; zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych
i kulturowo-historycznych, w tym tradycji regionalnych - Poprawa oferty oświatowej, szczególnie w zakresie uczenia się przez całe życie oraz rekreacyjno-kulturalnej.
- Aktywizacja społeczności do działań prorozwojowych oraz rozwój współpracy na obszarze LGD, międzyregionalnej i międzynarodowej
Cel ogólny 2: Poprawa warunków zatrudnienia i rozwój gospodarczy
Cele szczegółowe:
- Rozwój markowej żywności tradycyjnej i kanałów dystrybucji tych produktów, w tym krótkich łańcuchów żywnościowych
- Rozwój turystyki i produktów turystycznych, szczególnie w zakresie turystyki aktywnej
i weekendowej - Rozwój pozostałej działalności gospodarczej, szczególnie innowacyjnej i przyjaznej dla środowiska, w sferach wytwórczości, budownictwa i usług dla ludności, bez działalności handlowej.
Wizja naszego obszaru przedstawia się następująco (na podstawie LSR na lata 2007 – 2014):
Chcielibyśmy, aby w przyszłości „Dolina Raby” była obszarem zintegrowanym wewnętrznie; regionem turystycznym, rozwijającym się także w innych dziedzinach gospodarki, obszarem małych i średnich przedsiębiorstw oraz usług, miejscem produkcji i sprzedaży zdrowej żywności przy jak najlepszym wykorzystaniu jego walorów – materialnych i duchowych, rozwoju przedsiębiorczości; ekologicznie czystym i energooszczędnym, z wykorzystaniem energii odnawialnej; miejscem ludzi dbających o zdrowie, o możliwościach uprawiania sportów i rekreacji, obszarem bezpiecznym.