logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Drugie warsztaty „Glokalizacja w edukacji dorosłych” na Słowacji

by admin

W dniach 5-8 kwietnia 2017 r. odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu „Glokalizacja w edukacji dorosłych”. Organizatorem warsztatów był słowacki oddział Rodziny Kolpinga, zlokalizowany w miejscowości Stiavnicke Bane k. Bańskiej Szczawnicy. Współorganizatorami warsztatu były: organizacja szkoleniowa VOKA i działająca na tym terenie Lokalna Grupa Działania „Złota Trasa”. Zagraniczni uczestnicy to przedstawiciele oddziałów organizacji „Rodzina Kolpinga” z Krakowa i Brzeska, szefowa sieci łotewskich LGD i przedstawicielki dwóch łotewskich LGD oraz przedstawiciele naszego LGD „Dolina Raby”, a także Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.

Warsztaty dotyczyły poznania przykładów, wymiany poglądów i nauki z doświadczeń w zakresie dwóch kwestii w kontekście projektu:

  • edukacji dorosłych realizowanej z uwzględnieniem lokalnych potrzeb przez fundację Kolpinga – organizację światową, opierającą się o globalne zasady,
  • edukacji producentów lokalnych produktów, którzy musza przyswoić sobie zasady marketingu na globalnym rynku, jeśli chcą konkurować z produktami z całego świata, obecnymi w swoim kraju.

Program wykładów i spotkań był bardzo bogaty. Wysłuchaliśmy wykładu o działalności fundacji Rodzina Kolpinga na Słowacji, w tym szczególnie o projektach związanych ze szkoleniem (przekwalifikowaniem) dawnych górników kopalń złota i srebra w zakresie rzemiosła branży drzewnej. Przedstawiciele organizacji VOKA i LGD Złota Trasa przedstawili działalność swoich organizacji i realizowany przez te organizacje wspólnie projekt promocji marki lokalnej na terenie Słowacji. Podczas wizyty zapoznaliśmy z produktami regionu Hont. Odwiedziliśmy rzeźbiarza w drewnie (absolwenta szkoleń organizowanych przez Rodzinę Kolpinga), producentów drewnianych naczyń, producenta olejów tłoczonych na zimno, rodzinną winiarnię oraz producenta miodów i innych wyrobów pszczelarskich. Duże wrażenie na uczestnikach warsztatu zrobiła wizyta w jedynej chyba na świecie szkole, uczącej dzieci w zakresie sokolnictwa, polowania i leśnictwa. Zwiedziliśmy też opuszczoną wioskę w Starej Horze – rodzaj skansenu, którego domy osoby zamieszkałe na zewnątrz wykorzystują jako miejsca letniskowe, także miejsca produkcji i przechowywania, głównie miodów i wina. W skansenie organizowane są imprezy promocyjne tych lokalnych produktów.

Trzecie warsztaty odbędą się w dniach 31 maja – 3 czerwca 2017 r. rejonie Krakowa, a na początku października organizatorem kolejnych warsztatów będą nasi partnerzy z Łotwy.

Krzysztof Kwatera

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy
Skip to content