W dniu 28.09.2022r. gościliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Łopusze” w Żegocinie na warsztatach zielarskich. W warsztatach wzięło udział 14 uczestników, którzy pod okiem Pani Anny Julii Gas (właścicieli gospodarstwa) uczyli się rozpoznawać naturalnie występujące zioła na terenie Beskidu Wyspowego. Nie zabrakło także rozmów o wykorzystaniu ziół w własnych gospodarstwach domowych. Pani Anna jest pedagogiem i wielką orędowniczką roli przyrody w życiu człowieka. Jej gospodarstwo posiada certyfikat Instytutu na Rzecz Ekorozwoju Agroturystyka przyjazna naturze „Blisko Natury” oraz tworzy też małopolski szlak „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”.
W kolejnym dniu, 29.09.2022r. gościliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym i Winnicy Chronów w Chronowie, na warsztatach winiarskich. W warsztatach wzięło udział 12 uczestników, którzy mieli możliwość zaczerpnąć wiedzę na temat dawnych tradycji winiarskich oraz możliwości uprawy i produkcji wina w warunkach charakterystycznych dla naszego obszaru. W ponad hektarowym gospodarstwie winiarskim założonym w 2012roku uprawiane są krzewy winorośli w kilkunastu odmianach. Winnica należy do Małopolskiego Szlaku Winnego.
Na obu warsztatach gościliśmy uczestników z obszaru LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”, która jest Partnerem projektu. W kolejnym miesiącach w ramach projektu będą realizowane warsztaty kulinarne na obszarze limanowszczyzny, w których mieszkańcy LGD „Dolina Raby” także będą mogli brać udział. O terminach i miejscach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Zachęcamy do polubienia profilu naszego projektu: https://www.facebook.com/SkarbyBeskidzkiejMiedzy
Operacja pn. „Skarby Beskidzkiej Miedzy”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER
Podziałanie 19.3Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi