Od 7 do 10 września 2023 r. 10 osób z naszego obszaru oraz 10 osób z LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska” i 10 osób z LGD „ Ziemią Wąbrzeska” wzięli udział w wizycie studyjnej na Morawy w Republice Czeskiej w ramach realizacji projektu współpracy pn. ” „Dywersyfikacja dochodów mieszkańców obszarów wiejskich w oparciu o turystykę wiejską i produkt lokalny – organizacja cyklu wizyt studyjnych, wydanie publikacji, udział w targach branżowych oraz realizacja działań promocyjnych”.
W czasie spotkania uczestnicy mogli zwiedzić następujące miejsca:
Muzeum Maszyn Rolniczych w Ostrawie – znajduje się tam ponad czterdzieści maszyn rolniczych: głównie traktory i maszyny do obróbki zboża i paszy. Jej interaktywna forma pozwala przybliżyć nam wiedzy co dostarcza żywność.
Browar Starobrno w miejscowości Brno, gdzie można dowiedzieć się o wszystkich etapach produkcji tego trunku i procedurach które rozsławiły czeskie piwo na całym świecie.
Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu połączonym z degustacją win w Moravska Banka Vin w Brnie – miejsce którego głównym celem jest prezentowanie najszerszej oferty win głównie regionalnych.
Kolejno odbyło się zwiedzanie Mikulova – miasto w kraju południowomorawskim w Czechach. Według danych z 1 stycznia 2018 liczba mieszkańców miasta wynosiła 7387. Miasto znajduje się kilka kilometrów od granicy z Dolną Austrią. W 1952 roku centrum miasta zostało uznane za obszar zabytkowy.
Następnie odwiedzili Winnicę Templarske Sklepy w Cejkovicach, podczas tej wizyty można było poznać historię oraz dowiedzieć się jakie szczepy winorośli są uprawiane i czym się charakteryzują jak również zapoznać się z historią winnicy. Jak sama nazwa wskazuje, tradycje producenta sięgają czasów, kiedy to na Morawy, do Čejkovic, przybył Zakon Templariuszy. A było to w roku 1248, o czym dowiemy się także z etykiet win. Pierwsza spółdzielnia (vinařské družstvo) powstała tutaj w 1936 roku, jej kontynuatorem od roku 1992 są właśnie Templářské sklepy Čejkovice.
Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić kolejną tym razem mniejszą rodzinną winnicę w okolicach Mikulova. Zwiedzili przetwórnie, piwnice i pomieszczenia przeznaczone do degustacji. Mogli również obejrzeć krzaki winne i skosztować winogron.
Na koniec wizyty udano się do Muzeum Serów Ołomunickich, które przedstawia przekrój historii Ołomunikiego Tvaruzka. Jest to ser dojrzewający. Wyjątkowe muzeum poświęcone historii i współczesności produkcji słynnego przysmaku. W miejscu oryginalnej wytwórni serków na terenie zakładu A.W. w 1994 roku zbudowano Muzeum Serków i otwarto nowy sklep. W muzeum są zainstalowane eksponaty urządzeń używanych do produkcji serków. W piwnicy przedstawiono mielenie i prasowanie twarogu, na następnych piętrach jest prezentowana właściwa produkcja serków ołomunieckich. Na nagraniu video można obejrzeć produkcję dziś oraz produkcję około 1920 r. W tutejszej serowarni już od ponad 600 lat dojrzewają oryginalne serki ołomunieckie, które zyskały uznanie daleko poza granicami kraju.
Wyjazd był przeznaczony przede wszystkim dla osób związanych z branżą turystyczną i okołoturystyczną na obszarach partnerów projektu jak również dla przedstawicieli lokalnych grup działania. Z obszarów naszego LGD udział wzięli m.in przedstawiciele dwóch istniejących winnic, dwie osoby zainteresowane założeniem winnicy, właściciele dwóch gospodarstw agroturystycznych. Wyjazd miał na celu przekazanie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie uprawy winorośli, produkcji wina, enoturystyki. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie zaowocuje w działalności naszych podmiotów turystycznych.