Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” zrealizowało operację własną pt. „Organizacja szkolenia oraz wizyty zawodoznawczej dla osób z zaburzeniami psychicznymi do pracy w branży gastronomiczno-hotelowej” w ramach którego powierzono realizację podmiotowi zewnętrznemu – Spółdzielni Socjalnej „Okno na Świat”.
Operacja własna współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
W związku ze zrealizowaniem operacji własnej pn. „Organizacja szkolenia oraz wizyty zawodoznawczej dla osób z zaburzeniami psychicznymi do pracy w branży gastronomiczno-hotelowej” został osiągnięty następujący cel: „Przeszkolenie osób z zaburzeniami psychicznymi do pracy w branży gastronomiczno-hotelowej poprzez organizację szkolenia oraz wizyty zawodoznawczej do momentu złożenia wniosku o płatność”.
Przewidywane wyniki operacji: przeszkolenie 13 osób z grupy defaworyzowanej do pracy w branży gastronomiczno-hotelowej.
W ramach operacji własnej przeprowadzone zostało spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tomaszkowicach, które miało na celu wyłonienie uczestników projektu. W spotkaniu wzięło udział 16 osób z niepełnosprawnością. Podczas spotkania wyłoniono 15 osób, które miały skorzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym. Od dnia 31.10.2019 r. do 18.12.2019 r. przeprowadzono indywidualne spotkania z doradcą zawodowym dla 15 osób. Spotkania z doradcą zawodowym były realizowane w celu diagnozy sytuacji społeczno-zawodowej i rozeznania predyspozycji uczestników, posiadanych uprawnień, a także ograniczeń związanych z przygotowaniem osób z zaburzeniami psychicznymi do pracy w branży gastronomiczno-hotelowej.
W wyniku weryfikacji uprawnień do wykonywania pracy w branży gastronomiczno-hotelowej wytypowano 13 osób, które wykonały nadania na nosicielstwo w Wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Krakowie. Posiadanie badań na nosicielstwo było warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy w kontakcie z żywnością oraz przy sprzątaniu pokoi hotelowych, jak również wykonywania innego rodzaju prac pomocniczych w branży hotelarsko-gastronomicznej.
W dniach 9-11.12.2019 r. w Krakowie w Zakładzie Aktywności Zawodowej U Pana Cogito Pensjonat i Restauracja odbyło 10-cio godzinne szkolenie wraz z wizytą zawodoznawczą dla 13 osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy mieli zapewnione wyżywienie, nocleg, transport, ubezpieczenie NNW, opiekę 2 opiekunów podczas całego pobytu, materiały szkoleniowe, środki ochrony osobistej, a także materiały do zajęć praktycznych. Uczestnicy odbyli 10-cio godzinne szkolenie teoretyczne oraz zajęcia praktyczne na stanowiskach pracy: kelner, pomoc kuchenna i pomoc hotelowa, w tym sprzątanie pokoi hotelowych. Podczas zajęć praktycznych o charakterze ćwiczeniowym i instruktażowym uczestnikom pomagało czterech trenerów zatrudnienia wspieranego.
Zdjęcia: Agnieszka Lewonowska-Banach