logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” na warsztatach z garncarstwa i plecionkarstwa w Szyku

by admin

Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” wraz z sąsiednią grupą LGD  ”Przyjazna Ziemia Limanowska” realizuje projekt współpracy pt. „Tradycje Beskidu Wyspowego”. W ramach projektu we wrześniu 2013 roku zorganizowana została już trzecia edycja imprezy „Festiwal Rosołu”. W projekcie przewidziano także szeroką gamę warsztatów uwzględniających kultywowanie dziedzictwa kulinarnego oraz tradycji rękodzielniczych charakterystycznych dla naszego obszaru.

W lutym b.r. w dwunastoosobowym składzie Pań z Gminy Łapanów, Gdów i Żegocina (zwycięzcy III Festiwalu Rosołu w kategorii na najsmaczniejszy Rosół Polski) oraz przedstawicieli biura uczestniczyliśmy w warsztatach z garncarstwa oraz plecionkarstwa organizowanych w Gospodarstwie Agroturystycznym „CZAROWNIA W GÓRKACH” w miejscowości Szyk należącej do Gminy Jodłownik.

Uczestnicy w pierwszym dniu mieli możliwość zapoznania się z tajnikami wytwarzania glinianych naczyń oraz poznali najczęściej stosowane techniki garncarskie. Z racji zbliżającej się dużymi krokami wiosny, Panie zdecydowały się w głównej mierze na stworzenie glinianych donic, które będą piękną ozdobą ich domów i ogrodów. Po całym dniu intensywnej nauki pojawiły się także bardzo ambitne prace takie jak cukierniczki, flakony, misy na owoce itp. Dzień warsztatowy z garncarstwa zatytułowany był „Nie święci garnki lepią” o czym Panie poprzez swoje piękne prace same najlepiej mogły się przekonać.

Drugi dzień to dzień warsztatów z plecionkarstwa. Uczestnicy zaczęli warsztaty od odpowiedniego przygotowania materiału plecionkarskiego. Nie obyło się bez szukania suszonej trawy, ciętej wikliny itp. Następnie wszyscy zapoznali się z podstawowymi technikami wyplatania, które zaowocowały splotem pięknych koszyczków wielkanocnych z siana. Pani Elżbieta właścicielka gospodarstwa, od lat prowadząca warsztaty z różnych dziedzin artystycznych zaprezentowała jak w łatwy sposób przy odrobinie fantazji i kreatywności jesteśmy w stanie z rzeczy z pozoru bezużytecznych zrobić piękne i funkcjonalne ozdoby do naszego domu i ogrodu.

Warsztaty okazały się szansą na odkrycie nieznanych umiejętności, nawiązanie nowych znajomości z koleżankami z sąsiedniego powiatu oraz wymianę doświadczeń.

Podczas tych dwóch intensywnych dni uczestnicy mieli także możliwość spróbowania specjalności gospodarstwa poprzez posiłki z kuchni myśliwskiej, potrawy z grzybów i warzyw ekologicznych oraz ziół leczniczych.

Kolejna edycja warsztatów przewidziana na kwiecień 2014 rok odbędzie się na naszym obszarze. Tym razem uczestnicy będą mieli szansę zmierzyć się ze swoimi umiejętnościami kulinarnymi pod okiem specjalisty oraz wypróbować swoich sił w wykonywaniu kwiatów z bibuły, wikliny oraz pisanek wielkanocnych. W sierpniu natomiast już teraz zapraszamy wszystkich na imprezę pt. „Smaki Beskidu Wyspowego” w Szczyrzycu, organizowaną w ramach projektu wspólnie z partnerem LGD „Przyjazna Ziemia Limanowsk”.

 Tekst: Natalia Wełna LGD „Dolina Raby”

Zdjęcia: LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”

Link do relacji wideo z warsztatów

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy