logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Makaron po polsku – relacja z warsztatów

by admin

W dniu 23 kwietnia 2016 r. w Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego w Chrostowej działającego przy Stowarzyszeniu LGD „Dolina Raby” odbyły się warsztaty kulinarne pn. „Makaron po polsku”. Gościem specjalnym był pan Jacek Tworzydło właściciel firmy „Elmak” produkującej makarony w tym zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Makaron Domowy Wiśnicki”. Pan Jacek Tworzydło szczegółowo wyjaśnił proces produkcji makaronu, jego skład oraz charakterystyczne cechy. Makaron Wiśnicki jest produktem tradycyjnym, produkowanym bez dodatku konserwantów i chemicznych składników z jajek, a nie masy jajecznej. Gościliśmy również Strażaczki z OSP Łazany, których lokalną potrawą są „Łazańskie łazanki”. To polski sposób podania makaronu. Łazanki to potrawa, która od wielu lat wpisana jest na tradycyjną listę dań serwowanych w łazańskich domach. Recepturę przekazywały przez lata matki córkom. Łazanki to oryginalna kompozycja smaku, dzięki tradycyjnej recepturze. Niepowtarzalny smak zapewnia duszone na niewielkiej ilości smalcu mięso, czyli swojski boczek wędzony i łopatka z łazańskiej świni. Ważnym składnikiem łazanek jest kapusta, która poszatkowana jest parzona, odcedzona i duszona na tłuszczu z cebulą pokrojoną w kostkę. W „Łazańskich Łazankach” jest także ręcznie robiony przez nasze gospodynie makaron, z wykorzystaniem naturalnych składników z dodatkiem wiejskich jaj. O wyjątkowym aromacie i smaku tej potrawy decydują przyprawy, a przede wszystkim suszony prawdziwek. Panie szczegółowo opowiedziały o przygotowaniu łazanek po czym odbyła się ich degustacja.

Tekst i zdjęcia: Patryk Paszkot

 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy