logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

by admin

logo (1)

Szanowni Państwo,

Oddajemy do Państwa dyspozycji Muzeum Książki Kucharskiej. Jest to prezentacja zbioru publikacji kulinarnych zarówno z terenu naszego obszaru jak i różnych zakątków Polski i Europy. Inicjatywa jest pierwszym krokiem w stronę stworzenia na naszym terenie Muzeum Książki Kucharskiej z bogatym zbiorem publikacji prezentujących smaki tradycyjne jak i również bardziej wyszukane i często nieznane. W swoich zbiorach posiadamy książki oryginalne i pisane z pasją, zawierające ciekawe historie i anegdoty związane z prezentowanym regionem i specyfiką kulinarną.

[wpdm_file id=129 title=”true” ]

Nasze szczególne zainteresowanie kulinariami wynika przede wszystkim z mocno zakorzenionych tradycji kulinarnych oraz zasobów lokalnych, które znajdują się na naszym terenie.  Mamy oczywiście na myśli przede wszystkim fakt powstania na naszym terenie pierwszej w dziejach Polski książki kucharskiej napisanej przez Stanisława Czernieckiego, sekretarza i kuchmistrza Lubomirskich na zamku w Wiśniczu. Swoją słynną książkę kucharską „Compendium ferculorum albo zebranie potraw”, Stanisław Czerniecki napisał w 1682 roku. Pierwszą pozycję w najstarszej książce kucharskiej zajmuje Rosół polski, a dokładnie szesnaście sposobów jego przygotowania, dlatego też aby jeszcze bardziej podkreślić wielkość tej potrawy, niewątpliwie znanej i przyrządzanej w całym kraju nasze Stowarzyszenie corocznie organizuje „Festiwal Rosołu” . Kolejnym krokiem w stronę kultywowania lokalnych tradycji kulinarnych było złożenie wniosku do Marszałka Województwa Małopolskiego o wpis potrawy „Rosół Polski” na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Nasze bogate korzenie kulinarne mocno przejawiają się także w zamiłowaniu do gotowania mieszkańców naszego terenu. Niewątpliwie potwierdzeniem tego jest fakt istnienia na terenie Gminy Gdów największej w Polsce ilości czynnie działających Kół Gospodyń Wiejskich aż 28. Możemy pochwalić się również dużą ilością lokalnych producentów żywności tradycyjnej i ekologicznej.

Dziedzictwo kulinarne jest naszym dziedzictwem kulturowym, mocno wiążącym się z naszą historią i tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.  Inicjatywa stworzenia Muzeum Książki Kucharskiej ma na celu zarówno pomagać w kultywowaniu pięknych tradycji polskiego stołu, jak i pokazywać nowości i inspiracje kulinarne zmieniające się pod wpływem biegnącego czasu. Docelowo chcielibyśmy, aby było to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń kulinarnych, dające możliwość sięgnięcia po książki pisane z duszą w myśl o osobach kochających dobry smak i aromat, miejscem gdzie można by przygotować własnoręcznie daną potrawę pod okiem doświadczonego kucharza . Głównym zadaniem muzeum jest archiwizacja, katalogowanie oraz upowszechnianie przepisów i ciekawostek na temat potraw tradycyjnych, lokalnych, regionalnych oraz narodowych.

 Jeżeli chcecie Państwo, aby książka prezentująca dziedzictwo kulinarne waszego obszaru była w naszym zbiorze serdecznie prosimy o wsparcie nas w tej inicjatywie i  przesłanie publikacji kulinarnych ze swojego regionu na adres stowarzyszenia:

Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby”
Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego
Chrostowa 1A
32-742 Sobolów

Zapraszamy na stronę internetową muzeum:

www.muzeumksiazkikucharskiej.pl

 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod nr tel : 14 685 44 44 lub na adres e-mail: biuro@dolinaraby.pl

Print Friendly, PDF & Email

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy