„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Strona główna

Relacja z warsztatów rękodzielniczych

W dniu 1 kwietnia 2014 r. odbyły się warsztaty rękodzielnicze w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panię Bernadettę Błoniarz i Agatę Załupską. Warsztaty to kolejne etap projektu współpracy pt. „Tradycje Beskidu Wyspowego” realizowanego przez LGD „Dolina Raby” oraz LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska”.

Program warsztatowy rozpoczął się  od prezentacji nt. ”Jajko w zwyczajach i obrzędach wiosennych”.  Pani Bernadetta przypomniała wiele zwyczajów dotyczących jajka, które w przeszłości odgrywało ważną rolę w obrzędowości  naszej kultury. Ta swego rodzaju sakralizacji jaja nie była widoczna tylko w okresie Świąt Wielkanocnych, ale i w normalnym dniach życia codziennego. Pomimo, iż zwyczaj celebracji jajka został nieco zepchnięty na drugi plan to jednak nadal jajko pozostanie symbolem życia.

Po prezentacji uczestnicy przystąpili do zdobienia jajek oraz wydmuszek. Używając rozgrzanego wosku pisali po skorupce jajka woskiem i następnie jajka było odpowiednio barwione na dowolnie wybrany kolor. Zdobienie jajek nie odbyło się tylko w tej jednej technice plastycznej batik, ale również decoupage. Technika ta polega na przyklejeniu na odpowiednio spreparowanej wydmuszce z jajka wzoru wyciętego z papieru.

Uczestnicy poznali również różne techniki przygotowywania kwiatów z bibuły i wikliny. Tym razem w ruch poszły nożyczki, wiklina, rattan, bibuła i krepina. Pierwszy został przygotowany bukiet stokrotkowy, następnie wiklinowe kwiaty. Na zakończenie zostały przygotowane kwiaty będące symbolem polskiej wsi lilie oraz malwy.

Warsztaty rękodzielnicze to nie tylko nauka tworzenia, to również możliwość oderwania się choć na chwilę od prozy dnia codziennego, spróbowanie czegoś nowego .

Tekst: Anna Palczewska

Zdjęcia: LGD „Dolina Raby”

Print Friendly, PDF & Email