logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Relacja z wizyty studyjnej w miejscowościach tematycznych na Warmii i Mazurach

by admin

W dniach 11-13 listopada 2013 r. Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych  zorganizowała wizytę studyjną do miejscowości tematycznych na Warmii i Mazur. Uczestnikami byli m.in. mieszkańcy potencjalnych miejscowości tematycznych , pracownicy biura LGD „Dolina Raby”. Wieś tematyczna to pomysł na stworzenie miejsc pracy z wykorzystaniem potencjału, umiejętności i pomysłów ludzi oraz infrastruktury czy przestrzeni w danej miejscowości. Wieś tematyczna to sposób na lokalną aktywność i pracę to jeden ze sposobów na ożywienie gospodarki wiejskiej.  Model takiej wioski opiera się na rozwoju wokół wspólnie wybranego tematu wiodącego. Temat przewodni stanowi zaczątek drogi, na której kolejno wyrastają oferty turystyczne i produkty lokalne. Na Warmii i Mazurach funkcjonują wioski tematyczne, które jako pierwsze utworzyły oficjalne Partnerstwo „Miejsca z Duszą”.

Pierwszą wizytowana miejscowością było Jędrychowo Wioska Jak u Babci. Mieszkańcy wioski oferują swoim gościom udział w grze terenowej „Śladami babcinych schadzek”,  babcia Majowa udziela informacjami jak wyleczyć wszelkie dolegliwości ziołami,  zainteresowani mogli próbować swoich umiejętności wijąc wianki. Następnie grupa udała się do Wioski Rodzinnej Wielkiego Wierzna. Ofertą miejscowości są zabawy dla małych i dużych w postaci wielkoformatowych gier planszowych, również miłośnicy jeździectwa znajdują tu coś dla siebie, korzystając z oferty lokalnej stajni. W miejscowości są organizowane cyklicznie „Spotkania rodzinne”.

Następnego dnia grupa udała się do Wioski Kaperskiej. W 1463 roku dzielni kaprowie stoczyli na wodach Zalewu Wiślanego zwycięską bitwę z flotą krzyżacką. Podczas walk zgubili drogocenny skarb, do jego poszukiwań mieszkańcy Suchacza zapraszają każdego kto tu zawita. Przedstawiciel lokalnej społeczności w swojej prezentacji przedstawił zasoby miejscowości, inspirację i sposób na pokonanie trudności jakie napotyka się podczas procesu stawania się miejscowością tematyczną. Podczas wizyty można spróbować lokalnych specjałów natomiast aktywni mogli skorzystać z rowerów oraz kijków do nornic-walking’u.  Warto dodać, iż każdego roku w miejscowości tej odbywa się cyklicznie kaperski festyn. Kolejne atrakcje podczas pobytu na Warmii i Mazurach czekały w   Wiosce Ryb i Szuwarów gdzie podczas warsztatów rękodzielniczych z czerpania papieru uczestnicy stworzyli własną papeterię. Ostatnim punktem sobotniego dnia było zwiedzanie Fromborku określanego Grodem Kopernika. Pomimo, że Frombork jest kojarzony z postacią Mikołaja Kopernika, to  posiada bogate walory krajobrazu Zalewu Wiślanego oraz dziedzictwem kulturalnego.

 Ostatnim punktem programu była wizyta w Pogrodziu Wiosce Dzieci.  Podczas spotkania z przedstawicielami stowarzyszenia „Pogrodzie dla przyszłości” zostały zaprezentowane licznie przykłady działań stowarzyszenia na rzecz społeczności lokalnej, przykłady współpraca z innymi Miejscowościami Tematycznymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Na zakończenie wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z oferty warsztatowej tzw. Scrapbookingu.

Utworzenie Wioski Tematycznej to proces bardzo złożony. Na każdym etapie pojawiają się liczne problemy takie jak brak funduszy, wzajemne podziały w miejscowości i brak chęci do wspólnego działania. Wioski, które były przedmiotem wizyty w swoim założeniu odbiegają już od pierwszego wzoru, który wprowadził Wacław Idziak. W obecnym  założeniu to mieszkańcy danej wioski szukają tematu, który będzie ich wspólna wizytówką. Jednak wizytówka ta jest połączona z historią lub tradycja w danej miejscowości. Temat wioski nie jest odosobniony a wzajemnie powiązany z zasobami danej miejscowości.

Wizyta została zrealizowana w ramach projektu „Małopolskie Miejscowości Tematyczne”dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Tekst: Anna Palczewska

Zdjęcia: Biuro LGD „Dolina Raby”

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy