logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Święto chleba w Żegocinie

by admin

Dnia 23 września miało miejsce już po raz trzeci Święto Chleba w Żegocinie”.  Na stoisku  wystawowym Gminnej Spółdzielni w Żegocinie oraz firmy „EcoBama” mogliśmy wypróbować rożnego rodzaju gatunków chlebów. Każdy wymagający mógł znaleźć coś dla własnego smakowego gustu. Serwowano między innymi chleb wiejski, domowy z otrębami, wrocławski, pszenny, pruski pszenno-żytni, podgórski. Bogaty asortyment również tradycyjnych bułek między innymi: śniadaniowa, mleczna, grahamowa. Receptura niektórych chlebów nie zmieniła się od 20 lat. Warto dodać iż powyższe produkty można nabyć w tamtejszych sklepach, supermarketach.

Koło Gospodyń Wiejskich z Bytomska na swoim stoisku wystawowym gościło tradycyjnie chlebem z smalcem, masłem czosnkowym, tortelinkami, sznycelkami bytomskimi z macierzanką oraz krokiecikiem ze szpinakiem. Natomiast Gospodynie z Rozdziela serwowało, ogórki kiszone, ser wiejski, chleb ze smalcem,  chleb   pszenny, pszenno-razowy, kołacze ze śliwkami lub marmoladą. Warto dodać iż powyższe pieczywo wypieczono w tradycyjny sposób. Pieczywo  można nabyć co każdy piątek u Pani Barbary Szewczyk na placu targowym w Żegocinie. Po przedstawieniu tak szerokiej gamy produktów żywnościowych należy nie zapomnieć o wystawcach, którzy prezentowali przejawy swojej twórczości artystycznej. Oprócz wystawy obrazów Pani Teresy Mrugacz z Bytomska mogliśmy również zamienić kilka słów z Panią Teresą która, była obecna przez chwilę na Święcie chleba.

Pani Teresa Mrugacz swoją pasję do malarstwa oraz praktykę kultywuje od ponad dwudziestu lat. Jednak malarstwo to nie wszystko przez co wyraża swoją duszę  albowiem drugą pasją jest poezja. Warto dodać, iż trwają prace nad nowo powstającym tomikiem. Inspirację Pani Teresa czerpie z przyrody, wśi tam odnajduje źródło, harmonię to miejsce gdzie czuje się dobrze więc dlatego warto je uwieczniać, zachować w namalowanych obrazach. Środowisko wiejskie zmienia się więc dlatego warto je zatrzymać w formie poezji, malarstwa. Również chętnie pod jej pędzlem powstaje dawna architektura polska, którą odwzorowuje z zachowanych fotografii.  W środowisku malarzy jest oceniana jako ta, która maluje sercem i duszą. Malarstwo dla Pani Teresy to pasja. Mogliśmy zobaczyć również obrazy oraz koronkarstwo Pani Anny Cudejko z Żegociny. Nieformalna grupa działania Rękodzieło klubu Seniora prezentowała wykonane ręcznie hafty krzyżykowe, figurki z papieru. Kwiaty z bibuły i krepiny przygotowane przez Panią Marię Wolak. Nawet dzieci znalazły coś dla siebie pośród zabawek z drewna produkcji Pana Jana Tyndla z Żegociny.

Część artystyczną została rozpoczęta przez Zespół Pieśni i Tańca Łąkta piosenkami: „Na kościele dzwony biją”, Żniwiarze”, następnie mikrofon został oddany w ręce przedstawicieli szkoły podstawowej z Żegociny. Gospodarze święta w nawiązaniu do tradycji polskiej przywitali przybyłych gości chlebem. Wójt gminy Pan Jerzy Błoniarz swoje przemówienie rozpoczął słowami wieszcza C.K. Norwida „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba tęskno mi, Panie”, podkreślając znaczenie chleba. Głos również zabrał Prezes Stowarzyszenia LGD „Dolina Raby” Krzysztof Kwatera, który podziękował za zaproszenie, przedstawił informacje czym zajmuje się LGD oraz zaprosił wszystkich zainteresowanych do stanowiska wystawowego LGD aby zaczerpnąć konsultacji. Wójt gminy wraz z Panem Stanisławem Olszewskim wręczyli nagrody dla zwycięzców konkursu na temat wiedzy o gminie Żegocina. Następnie na scenie zagościł zespół Heavy Revolwer grający muzykę rockową oraz biesiadną. Zespół składa się z 13 osób i powstał w 2012 roku. Na sam koniec Święta chleba na scenie zagościła Kabaretowa Grupa Biesiadna.

Organizatorom serdecznie gratulujemy przygotowania udanego przedsięwzięcia.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy