logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

Wizyta studyjna na Morawach

by admin

Od 7 do 10 września 2023 r. 10 osób z naszego obszaru oraz 10 osób z LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska” i 10 osób z LGD „ Ziemią Wąbrzeska” wzięli udział w wizycie studyjnej na Morawy w Republice Czeskiej w ramach realizacji projektu współpracy pn. ” „Dywersyfikacja dochodów mieszkańców obszarów wiejskich w oparciu o turystykę wiejską i produkt lokalny – organizacja cyklu wizyt studyjnych, wydanie publikacji, udział w targach branżowych oraz realizacja działań promocyjnych”.

W czasie spotkania uczestnicy mogli zwiedzić następujące miejsca:                                                                   

Muzeum Maszyn Rolniczych w Ostrawie – znajduje się tam ponad czterdzieści maszyn rolniczych: głównie traktory i maszyny do obróbki zboża i paszy. Jej interaktywna forma pozwala przybliżyć nam wiedzy co dostarcza żywność.

Browar Starobrno w miejscowości Brno, gdzie można dowiedzieć się o wszystkich etapach produkcji tego trunku i procedurach które rozsławiły czeskie piwo na całym świecie. 

Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu połączonym z degustacją win w Moravska Banka Vin w Brnie – miejsce którego głównym celem jest prezentowanie najszerszej oferty win głównie regionalnych.

Kolejno odbyło się zwiedzanie Mikulova – miasto w kraju południowomorawskim w Czechach. Według danych z 1 stycznia 2018 liczba mieszkańców miasta wynosiła 7387. Miasto znajduje się kilka kilometrów od granicy z Dolną Austrią. W 1952 roku centrum miasta zostało uznane za obszar zabytkowy.

Następnie odwiedzili Winnicę Templarske Sklepy w Cejkovicach, podczas tej wizyty można było poznać historię oraz dowiedzieć się jakie szczepy winorośli są uprawiane i czym się charakteryzują jak również zapoznać się z historią winnicy. Jak sama nazwa wskazuje, tradycje producenta sięgają czasów, kiedy to na Morawy, do Čejkovic, przybył Zakon Templariuszy. A było to w roku 1248, o czym dowiemy się także z etykiet win. Pierwsza spółdzielnia (vinařské družstvo) powstała tutaj w 1936 roku, jej kontynuatorem od roku 1992 są właśnie Templářské sklepy Čejkovice.

Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić kolejną tym razem mniejszą rodzinną winnicę w okolicach Mikulova. Zwiedzili przetwórnie, piwnice i pomieszczenia przeznaczone do degustacji. Mogli również obejrzeć krzaki winne i skosztować winogron.

Na koniec wizyty udano się do Muzeum Serów Ołomunickich, które przedstawia przekrój historii Ołomunikiego Tvaruzka. Jest to ser dojrzewający. Wyjątkowe muzeum poświęcone historii i współczesności produkcji słynnego przysmaku. W miejscu oryginalnej wytwórni serków na terenie zakładu A.W. w 1994 roku zbudowano Muzeum Serków i otwarto nowy sklep. W muzeum są zainstalowane eksponaty urządzeń używanych do produkcji serków. W piwnicy przedstawiono mielenie i prasowanie twarogu, na następnych piętrach jest prezentowana właściwa produkcja serków ołomunieckich. Na nagraniu video można obejrzeć produkcję dziś oraz produkcję około 1920 r. W tutejszej serowarni już od ponad 600 lat dojrzewają oryginalne serki ołomunieckie, które zyskały uznanie daleko poza granicami kraju.

Wyjazd był przeznaczony przede wszystkim dla osób związanych z branżą turystyczną i okołoturystyczną na obszarach partnerów projektu jak również dla przedstawicieli lokalnych grup działania. Z obszarów naszego LGD udział wzięli m.in przedstawiciele dwóch istniejących winnic, dwie osoby zainteresowane założeniem winnicy, właściciele dwóch gospodarstw agroturystycznych. Wyjazd miał na celu przekazanie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie uprawy winorośli, produkcji wina, enoturystyki. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie zaowocuje w działalności naszych podmiotów turystycznych.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy