logo ue leader prow

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu: Sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji

„Zakręć się za energią” przewodnik na temat Odnawialnych Źródeł Energii

by admin

W ramach projektu realizowanego przez fundację „Złap Energię”, finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO Śląskie – Lokalnie,  przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla podmiotów ekonomii społecznej w zakresie możliwości wykorzystania i finansowania odnawialnych źródeł energii (OZE). Zarówno Państwo, jak i podmioty działające na Państwa obszarze, są w posiadaniu własnych budynków, bądź działek, które mogą zostać wykorzystanie na cele produkcji energii ze źródeł odnawialnych w przyszłości. Obniżenie (przy dobrym projekcie nawet do ZERA) rachunków za energię, poprawa jakości powietrza, czy zapewnienie organizacji dodatkowych źródeł przychodów, to główne korzyści dla PES, ale również dla każdego innego podmiotu, który będzie się ubiegał o dofinansowanie w ramach PROW za pośrednictwem LGD. Z kolei inwestycje w większe źródła OZE niż mikroinstalacje (pow. 40kW) wymagają nawet kilku miesięcy, bądź lat przygotowań, gdyż obowiązują określone terminy urzędowe dla spraw związanych z niezbędnymi umowami, decyzjami, porozumieniami, czy pozwoleniami. Przygotowania należy rozpocząć zatem na długo przed realizacją.

Nasz przewodnik to pierwszy krok, który umożliwia zapoznanie się z tematyką. Jest on formie artykułów dostępnych on-line nastronie www.zlapenergie.org, w zakładce PROJEKTY, rozwijające się menu ZAKRĘĆ SIĘ ZA ENERGIĄ. Interesujące tematy są pogrupowane w kategorie widoczne po prawej stronie, a wśród nich mamy wątek LGD, LSR, gdzie zamieszczamy kilka propozycji dot. OZE związanych z tworzonymi przez Państwa obecnie Lokalnymi Strategiami Rozwoju

Bardzo prosimy o wejście na stronę przewodnika, skorzystanie z artykułów, które są dla Państwa interesujące. Będziemy również bardzo wdzięczni za komentarz i sugestie, jakie tematy byłyby dla Państwa interesujące w zakresie odnawialnych źródeł energii w kontekście PROW. Chętnie przygotujemy uzupełnienie naszego przewodnika o zaproponowane przez Państwa tematy. Po ich opracowaniu – prześlemy do Państwa linka do danego artykułu.

W ramach kolejnych projektów chcielibyśmy rozszerzać i uzupełniać nasz przewodnik oraz dodawać inne użyteczne narzędzia. Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i propozycje interesujących Państwa aspektów rynku OZE, które warto byłoby szerzej opisać i które będą szczególnie użyteczne z punktu widzenia Państwa, jako LGD oraz Państwa beneficjentów.

Rok 2016 będzie przełomowy, wchodzi w życie część ustawy OZE związana z nowym systemem wsparcia, masowo ruszają programy unijne i krajowe. Będziemy z Państwem w tym czasie, pokażemy, jak się przygotowuje, realizuje i rozlicza projekty OZE oraz będziemy na bieżąco dostarczać danych, w oparciu o które będziecie Państwo mogli przygotować swoje plany „zazielenienia” własnych lokalnych mikrosystemów energetycznych.

Adriana Waszak
Fundacja „Złap Energię”
Mob: +48 695 788 300
ul. Odysei 29
43-300 Bielsko-Biała

Print Friendly, PDF & Email

You may also like

Adres:

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „DOLINA RABY”
CHROSTOWA 1B
32-742 SOBOLÓW
TEL. 14 685 44 44

e-mail: biuro@dolinaraby.pl

NIP 6832029170
REGON 120847752
KRS 0000316230

Nr konta bankowego dla wpłacających składki członkowskie:

20 8619 0006 0010 0200 8833 0001

Adres:

Godziny otwarcia:

Biuro LGD przyjmuje strony od pon – pt w godzinach 9.00 – 14.00.

W pozostałych godzinach praca wewnętrzna lub praca w terenie, w związku z powyższym w godz. 8.00 – 9.00 i 14.00 – 16.00 Biuro LGD może być zamknięte.

©2022 Dolina Raby

Ta strona używa Cookies, przeglądanie jej to zgoda na ich używanie. Akceptuj Czytaj więcej...

Privacy & Cookies Policy